Systémové kompakty i digitální zrcadlovky

Měsíční archív: Listopad 2014

Outdoorové fotoaparáty

Outdoorové fotoaparáty jsou pokud jde o kvalitu na maximální úrovni. Při výběru outdoorového fotoaparátu platí obecně vzato stejná pravidla, jako například v souvislosti s klasickými digitálními zrcadlovkami nebo kompakty. Ze dvou zmíněných je mimo jiné možné vybírat i pokud jde o outdoor, je ale nutné si uvědomit, co od fotoaparátu vlastně očekáváte.

Cena outdoorových fotoaparátů je o něco vyšší, než u klasických a méně odolných foťáků. Tak jako tak je možné pořídit kvalitní fotoaparát za rozumnou cenu. Outdoorové fotoaparáty byly vytvořeny tak, aby odolaly co možná největší zátěži ze strany přírodních vlivů.

Více méně všechny jsou voděodolné – voděodolnost je ne vždy stoprocentní, levnější přístroje mohou být například odolné jen vůči vlhkosti, odolné proti nárazům nebo spadnutí na zem. Někteří výrobci outdoorového vybavení tvrdí, že jejich fotoaparáty vydrží všechno, ale tuto skutečnost rozhodně není dobré pokoušet. Příkladem jsou fotoaparáty s vysokou odolností proti namáčení ve vodě, tak jako tak je vždy vhodné zakoupit podvodní obal, který fotoaparát ochrání v celé své podstatě.

Ať už se rozhodnete pro outdoorový kompakt nebo zrcadlovku, je třeba zvážit předem několik věcí. V první řadě, zrcadlovky jsou daleko větší, než kompakty, které hravě strčíte do kapsy u kalhot nebo bundy. Zrcadlovku je nutné nosit v obalu, na rameni nebo v batohu a vždy, když budete chtít fotit, budete se obtěžovat s jeho vytahováním. Ačkoli by se mohlo zdát, že se zrcadlovkou vytvoříte daleko lepší fotografie, jde-li například o přírodu a její krásy, kvalitní kompakt vám může poskytnout stejnou službu a navíc za nižší cenu.

Vložil Fotoaparáty s maximální odolností | Štítek , , , | Zanechat komentář

Digitální zrcadlovky

Digitální zrcadlovky jsou obecně považovány za fotoaparáty s pokročilými funkcemi, které jsou určeny pro ty, kdo v souvislosti s focením chtějí jen to nejlepší. Tak či onak to se zrcadlovkami neumí každý a je třeba řadu zkušeností, aby fotky skutečně za něco stály. Na druhou stranu, digitální zrcadlovky už dávno nejsou dominantou jen pokročilejších nebo dokonce profesionálních fotografů, ale dokonce i naprostých amatérů, kteří zatím měli možnost nahlédnout do světa fotografování jen zřídka.

Výrobci digitálních zrcadlovek se zaměřili i na začínající nadšené fotografy, kteří doposud nemají zkušenost ani se základními funkcemi nebo vlastnostmi digitálních zrcadlovek.

Na trhu jsou tak k dispozici i zrcadlovky, které disponují funkcí průvodce, jež je velmi podrobně seznámí s různými možnostmi nastavení fotoaparátů. Možností je skutečně nespočet a naučíte-li se se zrcadlovkou pracovat, postupně se začnete zdokonalovat a možná se rozhoupete k nákupu nějakého pokročilejšího modelu.

Na druhé straně jsou v nabídce i digitální fotoaparáty pro profesionální fotografy. V tomto případě je investice do zrcadlovky skutečně vysoká – zpravidla jde i o více jak dvě desítky tisíc, a je třeba zvážit, zda takovou foto techniku skutečně naplno využijete. Rozpočet je přitom vůbec jedním z nejdůležitějších kritérií, které je vhodné předem zvážit. Na základě předem stanoveného rozpočtu je možné postupně vyselektovat jednotlivé modely, které jsou naprosto nevhodné.

Pokud nejsou digitální zrcadlovky to pravé pro vás, ať už je k tomu důvod jakýkoli, máte možnost vybírat například ze systémových kompaktů, které mají na trhu velké zastoupení.

Vložil Profi fotoaparáty | Štítek , , , | Zanechat komentář

Jak vybrat zrcadlovku

V současné době je trh s digitálními fotoaparáty zaplaven různými modely zrcadlovek i kompaktů. Zrcadlovky na oblíbenosti rozhodně neztrácí a na jednu stranu se není ani čemu divit. Digitální zrcadlovky, je-li s nimi profesionálně pracováno, mohou vytvořit velmi kvalitní snímky bez ohledu na náročnost samotného focení.

Výběr digitální zrcadlovky není ale ani zdaleka snadný, dejte si proto dobře záležet. Nezáleží totiž na tom, zda váš fotoaparát stál deset tisíc nebo dvacet tisíc. Pokud se později nenaučíte se zrcadlovkou pracovat, skvělých snímků se rozhodně nedočkáte.

Jedním z nejdůležitějších kritérií pro výběr je, zda fotíte jak naprostý začátečník, poloprofesionál nebo profesionál. Na straně druhé je to maximální finanční strop, tedy částka, kterou do zrcadlovky hodláte investovat. V neposlední řadě je vhodné si ujasnit, jaké objekty budete fotit nejčastěji. Naprosto běžně si digitální zrcadlovky pořizují páry nebo rodiny s dětmi, které pravidelně fotí přírodu, děti, rodinu, dovolenou nebo snad výlet.

Výhody a nevýhody zrcadlovek:

 • + kvalita fotografií je vysoká 
 • + disponují množstvím příslušenství 
 • + k dispozici jsou výměnné objektivy 
 • + režim je plně manuální 
 • - rozměry i hmotnost jsou daleko větší 
 • - pořizovací cena je poměrně vysoká 
 • - manuální ovládání je daleko složitější 

Zvážíte-li veškeré výhody a nevýhody a přeci jen dojdete k názoru, že zrcadlovka je to pravé pro vás, dbejte na to, abyste na základě svých znalostí a možností vybrali vhodný typ. Vyberete-li zrcadlovku pro začínající fotografy, rozhodně neprohloupíte. Naopak. Většina zrcadlovek pro začínající fotografy disponuje průvodcem, který vás krok po kroku seznámí s vlastnostmi i nastavením. Díky tomu se snadno v začátku naučíte různé techniky a metody, které později rozhodně uplatníte.

Vložil Zrcadlovky | Štítek , , | Zanechat komentář

Digitální zrcadlovka Nikon D5100

Jste-li příznivci značky Nikon, zajisté jste s nadšením očekávali nástup digitálního fotoaparátu D5000. V současné době je Nikon D5100 již zaběhlým fotoaparátem, který disponuje, narozdíl do svého předchůdce, celou řadou vylepšení a nutno zmínit, že přesně podle očekávání. Nikon D5100 je, pokud jde o rozměry, o poznání menší, než fotoaparáty této řady, což zajisté potěší zejména uživatel s menšími dlaněmi a je i o poznání lehčí, což už ocení každý náročný fotograf či nadšenec.

Oproti předchozímu modelu disponuje Nikon D5100 otočným LCD displejem, který si dokážete zajisté velmi dobře představit pokud jde o konkurenční výrobce fotoaparátů. LCD monitor je v mnoha směrech přínosem a nutno zmínit, že jeho poloha a možnosti jsou velmi dobře vyřešeny.

Polohovatelnost LCD monitoru je velmi dobrá, monitor je možné sklapnout k fotoaparátu v případě, že jej právě nepotřebuje, což je přínosem i z toho hlediska, že tak monitor dobře ochráníte přes poškrábáním.

Co by vás ale mohlo na první pohled zarazit je, že tělo Nikonu D5100 je vyrobeno z plastu. Není ale třeba se ničeho obávat, jedná se o velmi pevný plast a na první pohled ani nepoznáte, že se skutečně jedná o plast. Ve srovnání s kovovými fotoaparáty je rozdíl téměř neznatelný.

Veškeré prvky ovládání jsou řešeny velmi dobře a navíc ergonomicky rozmístěny – nechybí dostatečně viditelné a čitelné popisky, které zejména ze začátku oceníte, než si na umístění jednotlivých prvků zvyknete. Co ale zaznamenáte, je páčka, která jediným tahem aktivuje možnost náhledu.

Celkové ovládání a dokonce i mechanické provedení je na velmi dobré úrovni, což jde ruku v ruce s cenou, která se pohybuje okolo 15 000,- Kč.

Vložil Digitální zrcadlovky | Štítek , , , | Zanechat komentář

Základy focení se zrcadlovkou

Naučit se fotit se zrcadlovkou rozhodně není jen tak. Máte-li dojem, že když si pořídíte zrcadlovku, okamžitě budou vaše fotografie naprosto dokonalé, opak je pravdou. Digitální zrcadlovky totiž vyžadují mnohem víc, než jen zmáčknutí spouště.

Pochopitelně se v současné době najdou na trhu i takové zrcadlovky, které samy pomáhají začínajícím fotografům, vybíráte-li ale z těch lepších, rozhodně budou vyžadovat daleko větší zásah do nastavení a větší zkušenosti s technikami fotografování. Myslete na to, že ať už je zrcadlovka kvalitní jakkoli a jakkoli vám výrobce slibuje kvalitní fotografie, nikdy nebudou tak kvalitní, pokud se nenaučíte se zrcadlovkou pracovat.

Digitální zrcadlovky přináší celou řadu funkcí, pokud jde o nastavení, ve kterých se laik jen velmi těžko vyzná. Díky špatnému nastavení se vám tak může stát, že fotografie budou mdlé a bez barevného kontrastu, rozmazané, zkrátka a dobře bez nějaké známky kvality. Problém není ve fotoaparátu, ale v nastavení. Naučit se pracovat s digitální zrcadlovkou není snadné, ale věnujete-li učení a fotografování čas, s konečnými výsledky budete naprosto spokojeni. Podívejme se proto na drobné zásady, které souvisí s focením pomocí digitálních zrcadlovek.

Praktické tipy pro focení digitální zrcadlovkou 

 • autofokus – v hledáčku se nachází několik bodů, jež tvoří obrazec. Právě tam, kde se jednotlivé body nachází, tam bude zrcadlovka zaostřovat 
 • hloubka ostrostihloubka ostrosti je u zrcadlovek menší, tím pádem je nutné klást důraz hlavně na přesnost – chcete-li mít snímky ostré, je nutné více clonit 
 • histogram - jeho používání je rozhodně na místě a je třeba si na něj zvyknout, protože náhled na displeji není ani zdaleka tak přesný 
 • scénické režimyněkteré scénické režimy vám budou k ničemu, ale rozhodně je nezavrhujte, protože některé vám mohou pomoci dosáhnout požadovaného efektu 
Vložil Zrcadlovky | Štítek , , , | Zanechat komentář

Zrcadlovka nebo kompakt

Donedávna byly digitální zrcadlovky absolutním hitem, pokud jde o foto techniku. Zkrátka a dobře představovaly to nejlepší, co si fotograf mohl pořídit, ale časy se mění. S nimi pochopitelně i trendy pokud jde o nové fotoaparáty.

Systémové kompakty si postupně našly nezastupitelné místo mezi fotoaparáty, v současné době tak představují ideální způsob, jak si zajistit profesionální techniku s ohledem na ty nejlepší vlastnosti a navíc i s komponenty, které uspokojí ty nejnáročnější požadavky na fotografování.

Srovnání digitálních zrcadlovek a systémových kompaktů 

Stejně jako každé jiné produkty, mají digitální zrcadlovky i systémové kompakty jisté výhody a nevýhody. Výběr optimálního fotoaparátu záleží hlavně na tom, co od přístroje požadujete, jaké nároky na něj kladete a samozřejmě, co všechno očekáváte. Cenově jsou více méně srovnatelné, společného toho mají opravdu dost a zvážíte-li veškeré výhody a nevýhody, značně to přispěje k vašemu finálnímu rozhodnutí.

Výhody systémových kompaktů v souvislosti s digitálními zrcadlovkami 

 • kompakty jsou o poznání menší, lehčí a skladnější 
 • designově vynikají, lze je zakoupit v různých barevných provedení
 • vyberete-li ze základních modelů, cena neporoste nad 5 000,- Kč
 • jsou modernější – mohou disponovat wi-fi připojením nebo ovládáním přes mobilní telefon 

Výhody digitálních zrcadlovek v souvislosti se systémovými kompakty 

 • nabídka příslušenství je rozšířenější – objektivy, sluneční clony, apod. 
 • mají více ovládacích prvků
 • disponují optickým hledáčkem pro dokonalý obraz 
 • drahé modely zrcadlovek využijete profesionálně 
 • mají vysoký výkon i funkční výbavu 

Obecně vzato, digitální zrcadlovky jsou výraznější, těžší a hlavně větší. Hodláte-li fotoaparát místy nosit jen po kapsách, rozhodně si najdete zalíbení v systémových kompaktech, které jsou podstatně menší, skladnější a lehčí. Zvážíte-li veškeré výhody a nevýhody obou dvou typů fotoaparátů, konečný výběr pro vás bude hračka.

Vložil Digitální zrcadlovky | Štítek , , , | Zanechat komentář

Jak vybrat digitální zrcadlovku

Pokud jste si našli zalíbení ve fotografování, určitě budete v budoucnu stát před problémem, jaký fotoaparát si vybrat. Důvodů, proč si vybrat právě zrcadlovku, je nespočet. Jednak vám poskytne obrovský prostor ke kreativnímu vyjádření, v neposlední řadě zrcadlovky disponují mnoha funkcemi, například hloubkou ostrosti.

Ačkoli kompakty jsou rovněž pro své funkce a vlastnosti velmi oblíbené, na zrcadlovky rozhodně nemají ani zdaleka.

Jak ale správně vybrat zrcadlovku a to tak, aby do posledního puntíku odpovídala vašim vysokým nárokům? Poradíme vám!

Digitální zrcadlovka pro začátečníky 

V první řadě nutno zmínit, že jako začátečníci nepotřebujete zrcadlovku za desetitisíce. Rozpočet na zrcadlovku je vůbec první věc, kterou je nutné si ujasnit. Kolik hodláte do focení investovat? Stanovíte-li si finanční limit, později se vám bude daleko snáze vybírat z velmi široké nabídky digitálních zrcadlovek různých výrobců. Velmi důležitým parametrem pro výběr je fakt, co vlastně chcete fotit.

Začátečníci mají většinou tendenci fotit vše, ale přeci se najde jedna nebo dvě primární věci, na které budete fotoaparát zaměřovat. Dovolená, příroda, rodina, děti nebo snad zvířata v pohybu? Nejčastěji jde o běžné věci, tedy dovolené, výlety, rodina a děti. V takovém případě vám dokonale poslouží digitální zrcadlovky, které disponují automatickým zaostřováním, jsou vhodné do ztížených světelných a teplotních podmínek, mimo jiné bude zrcadlovka schopna perfektně zaostřit předmět v pohybu – děti, domácí mazlíčci, apod.

Pozornost je nutné věnovat i délce objektivů. Rozhodnete-li se fotit i vzdálenější předměty, můžete dokoupit i delší objektivy. Pro focení méně vzdálených předmětů, krajiny nebo osob vám bohatě postačí kratší objektiv, s nímž budete naprosto spokojeni.

Vložil Jak vybrat fotoaparát | Štítek , , | Zanechat komentář

Digitální zrcadlovky Canon

Jste začátečníkem ve fotografování nebo naopak velmi zkušeným fotografem, který potřebuje tu nejlepší techniku k vytvoření ještě lepších snímků?

Tak či tak, digitální zrcadlovky Canon jsou to pravé pro vás. V zásadě, stačí si jen vybrat z velmi rozsáhlé nabídky, kterou vám společnost Canon, jakožto přední výrobce digitálních fotoaparátů, nabízí.

Digitální zrcadlovky Canon se zpravidla rozdělují do tří základních kategorií, v nichž se následně nachází celá řada fotoaparátů s různými funkcemi i vlastnostmi – fotoaparáty pro začátečníky, nadšence nebo profesionály.

Všechny fotoaparáty Canon mají něco do sebe, ale chcete-li, aby fotoaparát odpovídal vašim nárokům, je vhodné podle nich i vybírat. Zejména pokud s fotografováním začínáte nebo fotíte na profesionální úrovni, je třeba vybírat s velkou opatrností.

Fotoaparáty Canon EOS pro nadšence

Moderní funkce vás dovedou k novým technikám fotografování a jejich využití v praxi je ideálním řešením, jak vytvořit naprosto originální snímky v naprosté kvalitě. Daný okamžik je možné zachytit díky velmi rychlému kontinuálnímu snímání a rychle pohybující se objekty dokonale zachytíte díky přesnému automatickému zaostřování. Digitální zrcadlovky jsou mimo jiné perfektní pro fotografování snímků ve ztížených podmínkách, například s nízkým nebo naopak velmi silným osvětlením.

Na straně druhé se Canon zaměřuje i na digitální zrcadlovky pro začínající fotografy a tak představují perfektní příležitost pro všechny, kdo s focením právě začínají. Výhodou fotoaparátů pro začátečníky je, že sám dokáže analyzovat každou zaměřenou scénu, sám dokáže detekovat výskyt tváří a hlavně pohybu nebo jasu, díky čemuž je schopen přesně zaměřit fotografovaný objekt tak, aby měl fotograf co možná nejmenší starosti pokud jde o fotografování.

Vložil Canon technika | Štítek , , , | Zanechat komentář

Digitální zrcadlovka Nikon D3200

Nikon, jeden z předních výrobců fotoaparátů, přišel na trh s digitální zrcadlovkou pro začátečníky. Digitální zrcadlovka D3200 je nástupcem Nikonu D3100, která je rovněž určena amatérským a začínajícím fotografům, navíc je značným pomocníkem při fotografování.

Zrcadlovka D3200 disponuje přehledným režimem Průvodce. Režim Průvodce je ideálním pomocníkem při seznamování s jednotlivými funkcemi fotoaparátu a to krok po kroku.

Digitální zrcadlovka Nikon D3200 pro začínající fotografy 

D3200 je snadno použitelný přístroj, který je ale neuvěřitelně výkonný a disponuje špičkovým procesorem – jako většina fotoaparátů Nikon, jež se podílí na maximální kvalitě vytvořených snímků i videí. Ti z vás, kteří si velmi rádi se snímky pohrávají, zajisté potěší řada fotografických a expozičních režimů, případně funkce pro automatickou retuši vytvořených snímků.

Optimálních výsledků během fotografování dosáhnete i díky automatickému systému rozpoznání dané scény. Tato funkce umí velmi podrobně analyzovat scénu, na kterou se s fotoaparátem zaměřujete, automaticky upravuje zaostření, čímž začínajícímu fotografovi usnadňuje práci a podílí se na daleko lepším výsledku fotografie.

Jak již bylo zmíněno výše, se všemi funkcemi Nikon D3200 se můžete seznámit v Průvodci. Speciální režim je k dispozici ve fotoaparátu kdykoli zpětně, všem začátečníkům se ale doporučuje Průvodce shlédnout pro dosažení lepších výsledků s vynaložením co možná nejmenší námahy.

Nikon D3200 disponuje několika snímacími režimy – sériové i jednotlivé snímání, dálkové ovládání se zpožděním nebo velmi rychlou reakcí, tichá expozice nebo samospoušť. Snímací frekvence je v tomto případě 4 fotografie/sek. K dispozici je i několik fotografických režimů – neutrální, živé, monochromatické, standardní, portrét, krajina a mnoho dalších.

Vložil Digitální fotoaparáty | Štítek , , , | Zanechat komentář

Polaroid fotoaparát

Polaroidy se vyrábí již bezmála 60 let. I v současné době jsou k dispozici fotoaparáty, které splňují veškeré požadavky na kvalitu fotek, disponují přijatelnou velikostí a v neposlední řadě i cenou, která je pro většinu zájemců o takový fotoaparát, rozhodující.

Polaroid fotoaparáty jsou vyráběny stejnojmennou společností, u nás je možné zakoupit jen setinu současně nabízených polaroidů. Chcete-li vybírat z rozšířené nabídky, vyzkoušejte oficiální internetové stránky Polaroid, kde je možné vybraný fotoaparát rovnou zakoupit a nechat s jej zaslat.

Populárním se stal Polaroid Z2300W, který dokonce umí vytisknout snímky, na něj pak navazují další řady Polaroidů, u kterých byly vlastnosti postupně zdokonalovány.

Pokud jde o novinky, Polaroid hodlá přijít na trh s naprostou novinkou, která má nápadné spojení se sítí Instagram. Model fotoaparátu na první pohled vypadá právě jako ikonka mobilní služby Instagram, bude disponovat integrovanou tiskárnou a fotky tedy bude možné vyvolat prakticky okamžitě, v neposlední řadě lze mluvit i o dotykovém displeji, který je velmi praktický jde-li o snadné ovládání.

Bezinkoustová integrovaná tiskárna ZINK, která je používána pro fotoaparáty Polaroid, byla použita v přístrojích již několikrát a funguje na poměrně jednoduchém principu. Prostřednictvím působení tepla se zabarvuje speciální papír, který je přímo ve fotoaparátu uložen.

Kompletní nabídku Polaroid fotoaparátů najdete přímo na internetových stránkách společnosti Polaroid, která se zaměřuje nejen na fotoaparáty, ale i například na slavné sluneční brýle, televize nebo jinou elektroniku.

Vložil Jak vybrat fotoaparát | Štítek , , | Zanechat komentář